kategoria: Dziecko
21 czerwiec 2024

Kończy się nabór wniosków do programu Aktywny maluch, planowane kolejne edycje

zdjęcie: Kończy się nabór wniosków do programu Aktywny maluch, planowane kolejne edycje / pixabay/3281047
Do końca czerwca trwa nabór wniosków do programu "Aktywny maluch" - poinformowali politycy Platformy Obywatelskiej. Planowane są kolejne edycje, łącznie na ten cel zarezerwowano 6,5 mld zł. Program ma pomagać w tworzeniu miejsc w żłobkach, obecnie 42 proc. gmin ma z tym problem.

Podczas piątkowej konferencji prasowej posłanka Anna Sobolak zapewniała, że tworzenie nowych miejsc opieki dla dzieci od pierwszego do trzeciego roku życia to jeden z głównych priorytetów rządu Donalda Tuska.

"Dlatego naszym celem jest zlikwidowanie białych plam, ponieważ obecnie w Polsce mamy mamy taką sytuację, że mamy ok. 42 proc. gmin, w których nie ma zapewnionej instytucjonalnej opieki dla najmłodszych. Opieki ani prywatnej, ani publicznej. Jest to 1047 miejsc" - powiedziała Anna Sobolak.

Jak powiedziała Sobolak, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wprowadziło zmiany w programie - m.in. zwiększono budżet, z 5,5 mld zł do 6,5 mld zł. W planie jest stworzenie do 2029 roku 102 tys. nowych miejsc w żłobkach czy klubach dziecięcych. Wnioski będą przyjmowane do końca 2025 roku lub do wyczerpania środków, mogą je składać gminy i podmioty prywatne.

"W tej chwili jesteśmy w czwartym naborze, nabór wniosków trwa do końca czerwca. Kolejny nabór będzie trwał do końca września bieżącego roku. Program +Aktywny maluch+ wraz z programem +Aktywny rodzic+, który wejdzie w życie z dniem 1 października bieżącego roku, to są elementy kompleksowego systemu wsparcia rodziców i umożliwienia godnego życia rodzinnego po połączeniu życia zawodowego z życiem prywatnym" - powiedziała Anna Sobolak.

Poseł Michał Jaros podkreślił, że Platforma Obywatelska od 2007 roku realizowała wiele programów społecznych. Wprowadzono m.in. roczny urlop macierzyńśki, urlop tacierzyński, budowane były różnego rodzaju placówki edukacyjne. Zaznaczył, że kontynuowane będą też programy socjalne, takie jak 800 plus.(PAP)

autor: Michał Torz

mt/ mark/