kategoria: Kraj
19 czerwiec 2024

IMGW i RCB ostrzegają przed burzami w przeważającej części kraju

zdjęcie: IMGW i RCB ostrzegają przed burzami w przeważającej części kraju / fot. PAP
fot. PAP
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w środę ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami w przeważającej części kraju. Alert dla 11 województw wydało także RCB.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do mieszkańców województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, mazowieckiego i lubelskiego oraz części powiatów w województwach wielkopolskim i podlaskim SMS o treści: "Uwaga! Dziś i w nocy (19/20.06) burze, ulewny deszcz, grad i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które możne porwać wiatr".

IMGW ostrzega, że intensywne burze mogą wystąpić w woj. opolskim, śląskim, świętokrzyskim, w południowej części woj. dolnośląskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego, w północnej części woj. małopolskiego i lubelskiego.

W tych częściach polski podczas burz może spaść od 15 mm do 40 mm na metr kwadratowy, a wiatr może osiągnąć nawet 110 km/h. Lokalnie może spaść grad.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu mogą ograniczyć prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano natomiast dla północnej części woj. dolnośląskiego, łódzkiego, mazowieckiego, a także południowej części woj. wielkopolskiego i podlaskiego.

Tam może spaść od 20 mm do 30 mm deszczu na metr kwadratowy, a wiatr osiągnie 85 km/h.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że zjawiska meteorologiczne mogą powodować m.in. szkody materialne. (PAP)

pmal/ ek/ mark/

2024-10-17 19:00