Udajemy, że Covidu nie ma, a będzie wzrost zachorowań; zalecam promowanie maseczek
Sutkowski ocenił, że „zarówno państwo, jak i jednostki nie są przygotowane na stan wzrostu zachorowalności na koronawirusa, który nadejdzie jesienią”. "Przede wszystkim mentalnie nie jesteśmy przygotowani, bo udajemy, że Covidu nie ma" –powiedział.
Ekspert zalecił prowadzenia kampanii promującej zakrywanie nosa i ust maseczką. Ocenił jednocześnie, że prawdopodobnie nie zostanie wprowadzona obligatoryjność w tym zakresie.
"Większość osób nauczyła się, że można przepisy omijać, lekceważyć, deprecjonować, hejtować - te nakazy dzisiaj nic nie dadzą" - stwierdził.
Dodał, że z punktu widzenia pacjentów, szczególnie osób z obniżoną odpornością i starszych, istotne są szczepienia przeciw COVID-19.
W środę GIS przekazał, że w najbliższym czasie nie są planowane żadne nowe ograniczenia ani obowiązkowe działania prewencyjne, a dotychczasowe zalecenia i rekomendacje działań o udowodnionej skuteczności w zakresie ograniczania transmisji wirusów przenoszonych drogą oddechową nie zmieniły się.
Obejmują one m.in. szczepienia w grupach ryzyka dostępnymi szczepionkami; izolację domową osób z potwierdzonym zakażeniem przez okres utrzymywania, się objawów, o ile nie wymagają pomocy medycznej; możliwość konsultacji lekarskiej w formie teleporady; wykonanie szybkiego testu diagnostycznego (test antygenowy) w warunkach, domowych albo podczas konsultacji lekarskiej oraz zachowanie dystansu w kontakcie z osobą chorą.
Zalecenie i rekomendacje obejmują również zakrywanie ust i nosa podczas kaszlu i kichania chusteczką jednorazową, ewentualnie w zgięcie łokcia; ochronę nosa i ust maseczką medyczną przez osoby zakażone, które przebywają w zamkniętych pomieszczeniach z innymi osobami bez możliwości zachowania dystansu np. poczekalnia w przychodni, apteka.
Wśród rekomendacji i zaleceń jest również ochrona nosa i ust maseczką medyczną przez osoby niezakażone przebywające w zamkniętych pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko bliskiego kontaktu z osobą zakażoną oraz częstsza higienę rąk, w szczególności po kontakcie z powierzchniami, które mogły być skażone materiałem zakaźnym np. poręcze, włączniki, klamki, uchwyty koszyków. (PAP)
zs/ ktl/