3 styczeń 2024

Garwolin nad Wilgą

zdjęcie: Garwolin nad Wilgą / Arekowy/Wikimedia Commons
Arekowy/Wikimedia Commons
Odwiedź miasto we wschodniej Polsce. Garwolin położony zaledwie 60 km od Warszawy kusi swoją atmosferą i bogatym dziedzictwem.
REKLAMA

Tego szukamy w Garwolinie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Garwolin pogoda, Garwolin, Garwolin praca, kurier Garwolin, ekonomik Garwolin, urząd pracy Garwolin.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Garwolinie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Garwolin, położony na obszarze historycznej ziemi czerskiej, jest jednym z najstarszych ośrodków miejskich na południowo-wschodnim Mazowszu. Pierwsze ślady osadnictwa odkryto na terenach podmiejskich, obecnie należących do gminy Garwolin, datowane na około 4500 lat przed Chrystusem (Ruda Talubska, Rębków Parcele i Górki), z okresu neolitu. Na terenie dzisiejszego miasta znajdują się ślady przodków sięgające około 2000 lat wstecz. Pierwsze zapisy pisane dotyczące Garwolina pochodzą z 1386 r., gdy właścicielem był chorąży płocki Andrzej Ciołek, późniejszy wojewoda mazowiecki. Po jego śmierci w 1396 r. osada przeszła w posiadanie jego syna Wiganda, który został kasztelanem czerskim.

W 1407 r. wioskę nabył Janusz I, książę mazowiecki, który w kolejnych latach przyznał Garwolinowi prawa miejskie. Dokładna data tego nadania pozostaje kwestią sporną, ale prawdopodobnie przywilej lokacyjny z 20 lipca 1423 r. potwierdzał już nadane prawa miejskie.

Po wygaśnięciu linii książąt mazowieckich w 1526 r. Garwolin stał się miastem królewskim. Od 1539 r., kiedy został stolicą powiatu w ziemi czerskiej, rozpoczął się dynamiczny rozwój miasta. W XVI wieku Garwolin zyskał renomę dzięki piwowarom, którzy warzyli doskonałe piwo, uważane za jedno z najlepszych w kraju. Miasto uczestniczyło w handlu zagranicznym ze Śląskiem i Morawami, będąc ważnym punktem na szlaku handlowym z północy. W tym okresie proboszczem był Kasper Sadłoch, znany jako budowniczy pierwszego mostu na Wiśle w Warszawie. Wpływ na rozwój gospodarczy miasta miały cotygodniowe targi i jarmarki. Na rzece Wildze działały dwa młyny. W drugiej połowie XVI wieku Garwolin liczył 260 domów i posiadał budynki użyteczności publicznej. Cechy rzemieślnicze skupiały 230 rzemieślników, głównie piwowarów (63), ale także szewców, piekarzy, krawców, kowali, ślusarzy, kuśnierzy, czapników i cieśli. Na przełomie XVI i XVII wieku starostą garwolińskim był Jan Zamoyski, hetman wielki koronny, który w 1583 r., doceniając wysoką jakość piwa garwolińskiego, przeniósł słodownię i browar Garwolina do Zamościa. W początkach XVII wieku spośród 262 rzemieślników w mieście, aż 160 było piwowarami.

W okresie I wojny światowej w Garwolinie funkcjonowały tajne oddziały Polskiej Organizacji Wojskowej, podporządkowane Józefowi Piłsudskiemu. Ich działalność została ujawniona w listopadzie 1918 r., gdy brały udział w rozbrajaniu żołnierzy niemieckich. W trakcie wojny polsko-sowieckiej, w dniach 17-18 sierpnia 1920 r., w Garwolinie miało miejsce stacjonowanie sztabu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dowodził on kontrofensywą znad Wieprza, która odpierała Armię Czerwoną spod Warszawy.

Po odzyskaniu niepodległości głównym obszarem rozwoju było przede wszystkim rzemiosło. W okresie lat 30. cech kuśnierzy liczył 196 mistrzów i około 800 czeladników. W międzywojniu powiat garwoliński znajdował się w województwie lubelskim, jednak w 1939 r. został włączony do województwa warszawskiego. W czasie II wojny światowej na tym obszarze działały jednostki Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Narodowych Sił Zbrojnych. Konflikt spowodował znaczne straty materialne i ludnościowe w mieście. W wyniku niemieckich bombardowań w 1939 i 1944 r. Garwolin został zniszczony w ponad 70%. Liczba mieszkańców zmalała o połowę, sięgając około 5500 osób, głównie z powodu eksterminacji Żydów.

W okresie rządów komunistycznych miasto rozwijało się powoli, a represje wobec gospodarki prywatnej hamowały rozwój rzemiosła. Mimo to, dzięki wytrwałości mieszkańców i ich przywiązaniu do tradycji, rzemiosło nie zostało całkowicie zlikwidowane. Istotnym wydarzeniem w najnowszej historii miasta i gminy było wystąpienie młodzieży w obronie krzyża w Miętnem, pod Garwolinem, w 1983 r. Młodzież Zespołu Szkół Rolniczych stanęła w opozycji wobec próby usunięcia krzyży z sal szkolnych. Po kilku miesiącach tzw. walki o krzyże krzyż powrócił do szkoły. To wydarzenie zdobyło rozgłos w kraju i za granicą, stanowiąc wyraz ducha mieszkańców.

W 1975 r., po restrukturyzacji administracyjnej kraju, Garwolin stracił status stolicy powiatu i został częścią województwa siedleckiego. Jednak od początku roku 1999 ponownie pełni rolę miasta powiatowego w ramach województwa mazowieckiego.

Obecnie Garwolin zamieszkuje około 17 tysięcy mieszkańców. Położenie miasta na skrzyżowaniu istotnych szlaków komunikacyjnych o znaczeniu krajowym i międzynarodowym, stosunkowo niewielka odległość od stolicy, atrakcyjny wygląd miejsca oraz przyjazna polityka inwestycyjna rad miejskich i władz kolejnych kadencji tworzą perspektywy do nawiązania do najlepszych okresów rozwoju w historii miasta.

Sięgnij po resztę informacji do Twojego Miasta:

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Garwolin
11°C
wschód słońca: 04:45
zachód słońca: 20:14
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Garwolinie

kiedy
2024-06-06 19:00
miejsce
Kino Wilga, Garwolin, Nadwodna 1
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-26 17:30
miejsce
Kino Wilga, Garwolin, Nadwodna 1
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-26 20:30
miejsce
Kino Wilga, Garwolin, Nadwodna 1
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-10 19:00
miejsce
Kino Wilga, Garwolin, Nadwodna 1
wstęp biletowany