W upalne dni zadbajmy o dzieci, osoby starsze oraz zwierzęta
pexels/17301209
Podczas upalnych dni pamiętajmy, by zwracać uwagę na osoby przebywające w miejscach publicznych, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci, osób starszych lub osób znajdujących się pod działaniem alkoholu, które mogą być narażone na przegrzanie organizmu, co z kolei może być przyczyną m.in. zasłabnięć, omdleń, udarów słonecznych, a nawet śmierci. Szczególnie niebezpieczne jest pozostawianie dzieci w nagrzanym samochodzie.
REKLAMA
Prognozy zapowiadają bardzo upalny czas. Będzie słonecznie, parno, gorąco, a temperatura sięgnie nawet 30 stopni C. Policjanci przypominają, że niebezpieczne dla zdrowia jest przebywanie w nagrzanym samochodzie, a pozostawienie w nim dzieci oraz zwierząt prowadzi do pewnej tragedii. Widząc taką sytuację reagujmy i natychmiast zadzwońmy na numer alarmowy 112. Przypominamy:
- Widząc pozostawione w pojeździe dziecko reaguj i natychmiast zadzwoń na numer alarmowy 112.
- Rozejrzyj się, właściciel samochodu może być w pobliżu.
- Podczas rozmowy telefonicznej uważnie słuchaj oraz wykonuj polecenia dyspozytora numeru alarmowego lub policjanta. Być może usłyszysz polecenie, aby dla ratowania życia wybić w samochodzie szybę.
- Jeżeli to możliwe, zostań na miejscu do czasu przyjazdu służb czy pojawiania się właściciela pojazdu.
Podobnie postępuj w przypadku zamkniętych w nagrzanym aucie zwierząt.
- Jeśli nie musisz, nie zabieraj ze sobą pupili w podróż samochodem. Nawet jeśli idziesz tylko „na chwilę” na zakupy lub coś załatwić, to nie jest żadne tłumaczenie.
- Uchylona szyba również nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie poprawi ona cyrkulacji gorącego powietrza wewnątrz pojazdu, a pozostawienie szczeliny zachęca np. psa do tego, by wkładał tam pysk poszukując źródła powietrze.
- Miska z wodą pozostawiona dla pupila też sprawy nie rozwiąże. Niewiele potrzeba, aby zwierzę uległo przegrzaniu, odwodnieniu, udarowi czy nawet uduszeniu.
Pamiętaj, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków, umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.
podkom. Małgorzata Pychner
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE