kategoria: Pogoda
21 czerwiec 2024

Nie lekceważmy alertów RCB

zdjęcie: Nie lekceważmy alertów RCB / pixabay/2897637
O nielekceważenie alertów RCB, przychodzących na smartfony komunikatów o zagrożeniach, np. pogodowych, apelują wielkopolscy strażacy. W nocy z piątku na sobotę w kraju spodziewane są burze z gradem i silny wiatr.

Jak powiedział w piątek PAP zastępca wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu st. bryg. Tomasz Wiśniewski, strażacy czuwają nad bezpieczeństwem, są gotowi nieść pomoc. Jednak każda osoba musi sama pamiętać o możliwych zagrożeniach, musi też poważnie podchodzić do ostrzeżeń przekazywanych przez media i za pośrednictwem SMS-ów.

Alert RCB to system SMS-owego powiadamiania ludności o zagrożeniach. Jest wykorzystywany wtedy, gdy występuje duże prawdopodobieństwo bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia na znaczącym obszarze. Żeby go otrzymywać, nie trzeba instalować żadnej aplikacji czy programu.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia przed burzami dla znacznej części kraju. Ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia, dotyczą województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego, opolskiego, śląskiego, łódzkiego, kieleckiego i małopolskiego.

St. bryg. Tomasz Wiśniewski podkreślił, że za każdym razem trzeba bardzo serio traktować ostrzeżenia i zalecenia zawarte w przekazywanych komunikatach. Czujności nie może uśpić to, że jeden bądź kilka ostatnich ostrzeżeń było nietrafnych – zjawisko pogodowe nie wystąpiło lub nie miało zakładanej intensywności.

Zastępca komendanta wielkopolskiej policji przywołał zdarzenia z nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. Wskutek nawałnic zginęło wówczas w Polsce sześć osób, w tym dwie nastolatki, które przebywały na obozie w Suszku w woj. pomorskim.

„Pod zwalonymi drzewami zginęły 13-letnia Asia i 14-letnia Olga, uczestniczki obozu łódzkich harcerzy. Kierujący obozem przekonywali, że nie otrzymali od służb żadnej informacji o nadchodzącej nawałnicy i zrobili wszystko, by w tych warunkach możliwie najlepiej zadbać o uczestników obozu” – powiedział.

Wiśniewski podkreślił, że właśnie teraz, pod koniec czerwca, strażakom przybywa pracy – zaczynają się obozy, kolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku wakacyjnego.

„Ze względu na duży potencjał kompleksów leśnych, możliwość wypoczynku nad zbiornikami i ciekami wodnymi, których w Wielkopolsce nie brakuje, strażacy chcą zadbać o wszystkie osoby odpoczywające na naszym terenie. Apelujemy przy tym o nielekceważenie komunikatów kierowanych przez służby i urzędy w zakresie prognoz dotyczących niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Alert RCB nie jest pogodynką. Komunikat ma ostrzegać przed najpoważniejszymi zagrożeniami, a nie informować o tym, czy wychodząc z domu, należy wziąć ze sobą parasol” – przypomniał wiceszef wielkopolskich strażaków.

Dodał, że ostrzeżenia kierowane do ludności dotyczą również niebezpieczeństw wynikających z dużych zdarzeń pożarowych, skażeń chemicznych czy radiacyjnych.

Alert RCB powstaje na podstawie informacji o zagrożeniach otrzymywanych z ministerstw, służb (np. straży pożarnej), urzędów i instytucji centralnych, np. Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz urzędów wojewódzkich. Dotyczy wszystkich zdarzeń bezpośrednio zagrażających zdrowiu i życiu. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu monitoruje sytuację pod kątem wystąpienia różnych zagrożeń.

„Niestety nie wszystkie, zwłaszcza lokalne zdarzenia, da się odpowiednio wcześniej przewidzieć. Często lokalny podmuch wiatru może powalić np. uszkodzone drzewo, co może stanowić zagrożenie dla życia. Wielkopolscy strażacy przypominają, że istotne jest, aby bez względu na komunikaty RCB zawsze w takich sytuacjach zachować zasady bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku” – powiedział Wiśniewski.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w piątek ostrzeżenia trzeciego – najwyższego stopnia – przed burzami dla woj. dolnośląskiego, wielkopolskiego, opolskiego, śląskiego, łódzkiego, kieleckiego i małopolskiego. IMGW ostrzega także przed wzrostami stanu wody i lokalnymi podtopieniami. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do mieszkańców całego kraju SMS o treści: "Uwaga! Dziś i w nocy (21/22.06) burze z gradem i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr".

Na terenie objętym ostrzeżeniem trzeciego stopnia podczas burz może spaść od 35 mm do 50 mm deszczu, a wiatr w porywach może osiągnąć nawet 120 km/h. Lokalnie możliwy grad.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami IMGW wydał dla woj. zachodniopomorskiego, lubuskiego oraz części woj. wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, kieleckiego, podkarpackiego i lubelskiego.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydane zostały dla woj. pomorskiego oraz części woj. warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ joz/