24 kwiecień 2024

Polacy spędzają w biurze 60 proc. czasu sprzed pandemii

zdjęcie: Polacy spędzają w biurze 60 proc. czasu sprzed pandemii / pixabay/1997286
87 proc. pracodawców zachęca pracowników do powrotu do biura, a 33 proc. nałożyło obowiązek obecności w siedzibie firmy w różnej formie - wynika z najnowszego raportu firmy JLL. W publikacji wskazano, że Polacy spędzają w biurze 60 proc. czasu sprzed pandemii.
REKLAMA

Ponad połowa, bo 58 proc. badanych pracowników uznało, że praca z domu pozwala im lepiej skupić się nad zadaniami służbowymi, a 45 proc. twierdzi, że pracując zdalnie można być bardziej produktywnym. Pracodawcy natomiast starają się znaleźć optymalną równowagę pomiędzy wydajnością i spełnieniem tych oczekiwań - napisali autorzy raportu.

Zdecydowana większość pracodawców stara się przyciągnąć pracowników do dobrowolnego powrotu do biur. 87 proc. przedsiębiorstw wprowadziło politykę zachęt do pracy stacjonarnej, ale jednocześnie tylko 33 proc. pracodawców nałożyło obowiązek obecności w siedzibie firmy w różnej formie - zauważono w raporcie. Biuro pozostaje miejscem, które daje przede wszystkim możliwość porozmawiania na żywo z drugą osobą, szybką wymianę myśli lub uchwycenie tzw. wiedzy ukrytej niezmiernie istotnej w wielu branżach - dodano.

"Z naszego badania wynika jednoznacznie, że większość pracowników sektora prywatnego w Polsce preferuje model hybrydowy. Chęć pracy z biura do 3 dni w tygodniu wyraziło łącznie 75 proc. ankietowanych. Najwięcej, bo ponad 40 proc. pracowników, wybrałoby pracę w biurze jeden dzień w tygodniu lub mniej, a kolejne 19 proc. chciałoby wykonywać swoje obowiązki stacjonarnie dwa dni w tygodniu. Co ciekawe, istnieje również duża grupa zainteresowana pracą stacjonarną w pełnym lub prawie pełnym wymiarze godzin (tj. 4-5 dni) – ci pracownicy stanowili łącznie 25 proc. ankietowanych" - powiedział szef działu badań rynku Mateusz Polkowski, cytowany w informacji.

Wskazał, że pracodawcy uważają natomiast, że praca zdalna wpływa na pogorszenie kreatywności i innowacyjności oraz osłabienie relacji między współpracownikami. 87 proc. z nich jako najważniejszy argument za powrotem do pracy stacjonarnej podaje bezpośrednią współpracę w zespole. Wśród 61 proc. badanych pracodawców kluczowe było budowanie kultury organizacyjnej, a 47 proc. ankietowanych zaznaczyło budowanie relacji w zespole.

"Pracodawcy mają zdecydowanie inny pogląd na obecność w biurze - 38 proc. uważa, że pracownicy powinni być obecni w biurze 4-5 dni w tygodniu, z naciskiem na pełną pracę stacjonarną. Tak duży rozdźwięk w oczekiwaniach jest przyczyną spięć między pracodawcami a pracownikami. W wielu przypadkach, pracownicy nie stosują się w pełni do narzuconej z góry obowiązkowej frekwencji w biurze. Musimy mieć jednak na uwadze, że praca hybrydowa na tak masową skalę jest dość nową koncepcją, a wszelkie wzory i schematy są na bieżąco ulepszane, aby coraz lepiej odpowiadać nowej rzeczywistości" – dodał Polkowski.

Jak zauważono w raporcie, obecnie w biurze spędzamy 60 proc. czasu sprzed pandemii, czyli średnio 2,4 dnia w tygodniu (przed 2020 r. było to 4,1 dnia w tygodniu). Polska plasuje się tym samym pomiędzy Wielką Brytanią (2,2 dnia) a Holandią (2,6 dnia) i Niemcami (2,9 dnia) - wskazano.

Badanie objęło ponad 1000 pracowników biurowych z największych polskich ośrodków miejskich, wsparte zostało globalnym badaniem JLL, w którym udział wzięło ponad 200 osób decyzyjnych z międzynarodowych korporacji oraz ponad 20 tys. pracowników biur z całego świata. (PAP)

bpk/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Garwolin
13.7°C
wschód słońca: 04:55
zachód słońca: 20:04
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Garwolinie

kiedy
2024-06-06 19:00
miejsce
Kino Wilga, Garwolin, Nadwodna 1
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-26 17:30
miejsce
Kino Wilga, Garwolin, Nadwodna 1
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-26 20:30
miejsce
Kino Wilga, Garwolin, Nadwodna 1
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-10 19:00
miejsce
Kino Wilga, Garwolin, Nadwodna 1
wstęp biletowany