reklama
kategoria: Religia
24 marzec 2024

W Szydłowcu w Niedzielę Palmową procesja na czele z figurą Chrystusa na osiołku

zdjęcie: W Szydłowcu w Niedzielę Palmową procesja na czele z figurą Chrystusa na osiołku / pixabay/4903109
Procesja na czele z figurą Chrystusa na osiołku to nieodzowny element Niedzieli Palmowej w Szydłowcu (Mazowieckie). Wysoką na dwa metry drewnianą rzeźbę wiozą do miejscowej fary idący z palmami wierni. Ten zwyczaj miasto zawdzięcza rodzinie Radziwiłłów, związanej z Szydłowcem od 1548 r.
REKLAMA

Uroczyście wprowadzana do szydłowieckiej świątyni figura jest repliką XV-wiecznej rzeźby, która od wielu lat znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Wierną kopię oryginału wykonał w 2005 r. artysta ludowy Jerzy Krześniak. Dzięki temu, po ponad stuletniej przerwie, do Szydłowca wróciła tradycja procesji z tzw. Jezuskiem palmowym.

Oryginalna figura należała do rodziny Radziwiłłów, związanej z Szydłowcem od 1548 r. W szydłowieckiej farze była do 1904 r. Po śmierci zmarłego w 1903 r. księcia Michała Radziwiłła z Nieborowa, wdowa po nim podarowała ją krakowskiemu muzeum. Figura uważana jest za jeden z najcenniejszych przykładów polskiej rzeźby późnogotyckiej. Historycy sztuki są zdania, że mogła ona pochodzić z warsztatu Stanisława Stwosza, syna słynnego autora wielkiego ołtarza w Kościele Mariackim w Krakowie Wita Stwosza.

Niedziela palmowa jest jednym z ważniejszych dni świętowanych w Szydłowcu. Uroczystość gromadzi tłumy mieszkańców. Najpierw przed odbywającą się w południe sumą na miejscowym rynku święcone są palmy wielkanocne. Potem procesja, na czele z drewnianą figurą Chrystusa na osiołku, udaje się do pobliskiego kościoła Św. Zygmunta. Wózek z ponad dwumetrową rzeźbą ciągną do świątyni wierni. Po mszy wszyscy udają się na odbywający się na Rynku tradycyjny kiermasz wielkanocny. Można na nim kupić oryginalne wyroby rękodzielnicze, m.in. wypalane w tradycyjny sposób gliniane naczynia, wiklinowe koszyki i różne ozdoby wielkanocne. Kiermaszowi towarzyszy konkurs na najładniejszą palmę.

Tradycja tzw. Jezuska palmowego (zwanego także dębowym albo lipowym) lub osiołka palmowego była w Polsce obecna od średniowiecza po XVIII wiek. Zwyczaj ten był związany ze średniowiecznymi misteriami i przedstawieniami pasyjnymi, które rozpowszechnione były nie tylko w Polsce, ale i w całej katolickiej Europie. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ ktl/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Garwolin
6.8°C
wschód słońca: 07:35
zachód słońca: 15:25
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Garwolinie

kiedy
2025-01-15 17:00
miejsce
Kino Wilga, Garwolin, Nadwodna 1
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-22 19:00
miejsce
Centrum Sportu i Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-23 17:30
miejsce
Centrum Sportu i Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-30 17:00
miejsce
Centrum Sportu i Kultury,...
wstęp biletowany