reklama
kategoria: Sport
7 sierpień 2023

Uniwersjada - srebrne medale polskich pływaczek i siatkarzy

zdjęcie: Uniwersjada - srebrne medale polskich pływaczek i siatkarzy / fot. PAP
fot. PAP
Dominika Sztandera na 50 m st. klasycznym oraz sztafeta 4x100 m st. zmiennym w składzie Sztandera, Adela Piskorska, Paulina Peda i Kornelia Fiedkiewicz zdobyły w poniedziałek srebrne medale w pływaniu 31. Letniej Uniwersjady w chińskim Chengdu. Polscy siatkarze również zajęli drugie miejsce.
REKLAMA

To były ostatnie występy polskich sportowców Chengdu. Łącznie zdobyli 43 krążki: 15 złotych, 16 srebrnych oraz 12 brązowych i zajęli piąte miejsce w klasyfikacji medalowej. Wygrali Chińczycy z dorobkiem 177 krążków: 103 złotych, 40 srebrnych oraz 35 brązowych. We wtorek, ostatniego dnia, medale rozdane zostaną tylko w piłce wodnej mężczyzn.

Sztandera przepłynęła dystans 50 m w 31,02 s, przegrała tylko z Litwinką Kotryną Teterevkovą, która miała czas 30,58 s. Trzecie miejsce zajęła Brazylijka Jhennifer Alves da Conceicao - 31,11.

"Plan był trochę inny, ale jestem zadowolona z indywidualnych startów. Wiadomo, że czasami wkradają się nerwy i zdenerwowanie. Sezon uważam za udany. Co prawda najlepsze wyniki padły w Fukuoce, ale tutaj podtrzymałam dobrą formę i wracam do Polski z dwoma indywidualnymi medalami. Jestem zadowolona, że tyle udało się wycisnąć z tego startu" – powiedziała Sztandera.

Rywalizację sztafet na dystansie 100 m st. zmiennym wygrały Chinki z czasem 3.59,67. Polki straciły do nich sekundę. Brąz wywalczyły Japonki - 4.02,82.

"Każdy medal jest dla mnie wartościowy na tej Uniwersjadzie. Srebro indywidualne zapamiętam bardzo długo, bo to mój pierwszy medal imprezy międzynarodowej takiej rangi. Miałyśmy w sztafecie smak na złoto, ale musimy wziąć pod uwagę finały indywidualne Dominiki Sztandery i Kornelii Fiedkiewicz. Zostawiłyśmy w basenie całe serducho. To był dla mnie ciężki sezon. Wiele osób mówiło, że przyjechaliśmy tu na wakacje, ale ja kończę sezon z uśmiechem na twarzy. Mam smak na więcej, chociaż najpierw muszę odpocząć" - powiedziała Peda.

Polacy w składzie: Marcin Góraj, Jan Kałusowski, Jakub Majerski i Jakub Kraska w sztafecie 4x100 m st. zmiennym również mogli mieć medal, bowiem przypłynęli do mety na trzecim miejscu. Okazało się jednak, że w trakcie wyścigu błąd popełnił Kałusowski, który za szybko wskoczył do wody. Brąz zdobyli więc Japończycy z czasem 3.35,04. Wygrali Chińczycy, którzy rezultatem 3.32,58 pobili rekord Uniwersjady. Drudzy byli Włosi - 3.33,14.

Polscy siatkarze w finale przegrali z zespołem Italii 0:3 (23:25, 18:25, 26:28). Na najniższym stopniu podium stanęli Chińczycy po zwycięstwie nad Iranem 3:0 (25:19, 25:18, 25:12).

"Wiedzieliśmy, że jesteśmy w stanie zdobyć złoto. Mecz był niestety taki, jaki był. Graliśmy tak, jak przeciwnik pozwolił. Strzelali z zagrywki, popełnili bardzo mało błędów. Do tego niesamowicie bronili i nie mogliśmy się dobić do boiska. Taka jest niestety siatkówka, nie wybacza błędów" - ocenił przyjmujący reprezentacji Polski Michał Gierżot.

Polscy medaliści Uniwersjady w Chengdu:

Złote medale wywalczyli: pływacy w sztafecie 4x100 m st. dowolnym (Kamil Sieradzki, Dominik Dudys, Mateusz Chowaniec i Jakub Kraska), Kamil Sieradzki (200 m st. dowolnym, 100 m st. dowolnym), Adela Piskorska (100 m st. grzbietowym, 50 m st. grzbietowym) i Jakub Majerski (100 m st. motylkowym), wioślarze w czwórce podwójnej mix (Barbara Streng, Katarzyna Duda, Jakub Woźniak i Kajetan Szewczyk), dwójka Bartosz Bartkowski i Krzysztof Kasparek oraz Zuzanna Jasińska (jedynka wagi lekkiej), a także lekkoatleci Nikola Horowska (skok w dal, bieg na 200 m), Oskar Stachnik (dysk), Konrad Bukowiecki (kula), Maciej Wyderka (bieg na 800 m) i sztafeta kobiet 4x400 m (Weronika Bartnowska, Karolina Łozowska, Margarita Koczanowa i Aleksandra Formella).

Po srebrne sięgnęli: pływacy Jakub Majerski (50 m st. motylkowym), Jan Kałusowski (100 m st. klasycznym), Dominika Sztandera (50 m st. klasycznym), Paulina Peda (50 m st. grzbietowym), Adrian Jaśkiewicz (100 m st. motylkowym) i sztafeta mieszana 4x100 m st. zmiennym (Dominika Sztandera, Kornelia Fiedkiewicz, Kacper Stokowski i Jakub Majerski) i sztafeta kobiet 4x100 m st. zmiennym (Dominika Sztandera, Adela Piskorska, Paulina Peda i Kornelia Fiedkiewicz), wioślarze w czwórce kobiet (Katarzyna Boruch, Martyna Jankowska, Izabela Pawlak i Anna Potrzuska) i dwójka Paulina Chrzanowska i Izabela Gałek, siatkarze, a także lekkoatleci Magdalena Bokun (skok w dal), Szymon Mazur (pchnięcie kulą), Marlena Granaszewska (bieg na 200 m), Cyprian Mrzygłód (rzut oszczepem), sztafeta kobiet 4x100 m (Marlena Granaszewska, Monika Romaszko, Paulina Paluch i Nikola Horowska) i sztafeta mężczyzn 4x400 m (Adam Łukomski, Patryk Grzegorzewicz, Daniel Sołtysiak i Mateusz Rzeźniczak).

Na najniższym stopniu podium stanęli: pływacy Dominika Sztandera (100 m st. klasycznym), Mateusz Chowaniec (100 m st. dowolnym), Oskar Miliwek (strzelectwo - pistolet szybkostrzelny na 25 m), Patrycja Adamkiewicz (taekwaondo, kat. 57 kg), drużyna taekwondo (Patrycja Adamkiewicz, Aleksandra Kowalczuk, Julia Sereda, Łucja Oleszczuk), Kacper Szczurowski (judo - kat. +100 kg), florecista Jan Jurkiewicz, siatkarki oraz lekkoatleci Dawid Piłat (rzut młotem), Aleksandra Śmiech (rzut młotem), Adrianna Laskowska (trójskok) oraz Krzysztof Kiljan (110 m ppł). (PAP)

msl/ krys/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Garwolin
4.9°C
wschód słońca: 07:09
zachód słońca: 15:31
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Garwolinie

kiedy
2024-11-27 17:00
miejsce
Centrum Sportu i Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-07 11:00
miejsce
Kino Wilga, Garwolin, Nadwodna 1
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-12 19:00
miejsce
Kino Wilga, Garwolin, Nadwodna 1
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-15 17:00
miejsce
Kino Wilga, Garwolin, Nadwodna 1
wstęp biletowany